Jdi na obsah Jdi na menu
 


Druhy růží

Růže se považuje za nejstarší kulturní rostlinu lidstva a zároveň za rostlinu s nejbohatší tradicí. Její původ sahá až do pravěku flóry naší země. O tom svědčí četné archeologické vykopávky a historické záznamy. Mnohé druhy růží sahají k vrcholům starých kultur Řeků, Římanů a Číňanů - ti položily již před dávnými dobami základní kámen k mýtu růže jako královny květin a květin králů.

druhy-ruzi.jpg

Podle botaniků je popsáno 100 až 200 druhů růží(v ČR 13). Nejvíce původních druhů růží nalezneme v Malé Asii, Středomoří a v Číně.

Růže - druhy růží

Botanické růže
Botanické růže jsou původní druhy z přírody. Tvoří robustní keře, květy bývají jednoduché a vonné. Tvoří šípky vhodné ke konzumaci.

 

botanicka-ruze.jpg

botanicka-ruze-bila.jpg

Čajové růže (čajohybridy)
Květy bývají na pevných stoncích v různém počtu - od jednoho do pěti. Větší počet květů na jednom stonku je nežádoucí. Květ mívají velký, plný a výrazně zbarvený.Dosahují výšky 50 až 120 cm.

cajova-ruze.jpg

Miniaturní růže
Miniaturní růže, nazývané také "hrnkové růže"  jsou známé drobné růžičky hýřící všemi barvami- ve žluté, bílé, oranžové, rudé, červené i klasické růžové.  V květinářství jsou často nabízené jako pokojové rostliny, protože v zimě jsou velmi náchylné na vymrzání. Výška keře bývá maximálně 30 centimetrů a květy mívají drobné, plné či jednoduché.

miniaturni-ruze.jpg

miniaturni-ruze-zlute.jpg

Sadové růže
Sadové růže mají šlechtěné květy, které bohatě květou a nádherně voní. Svým vzrůstem jsou ale sadové růže podobné botanickým druhům. Výška keřů dosahuje často až 3 metrů, a proto se skvěle hodí pro parkovou výsadbu. Původně byly vyšlechtěny na okrasu veřejných parků a sadů. 

rosa-westerland.jpg

Floribundy, grandiflory
Floribundy, grandiflory jsou čajové růže, které se vyznačují různě bohatým květenstvím. Květy jsou větší, plné a mají velkou škálu odstínů - mezi nimi například šarlatový, losový, pelargóniový. Jsou velmi vhodné do veřejné zeleně i do zahrádek, mnohé i k řezu a ve floristice.

 floribundy--grandiflory.jpg

Popínavé růže
Ačkoliv se jim říká popínavé, sami se pnout neumějí. Musíme je vést po konstrukci a vyvazovat. Dorůstají extrémní výšky, často až 4 metry. Dlouhé výhony jsou obaleny bohatými květy.

 ker-popinavych-ruzi.jpg

Polyantky
Polyantky původně vznikly z praktického hlediska. Lidé toužili po růžích - téměř - nepřetržitě kvetoucích a zároveň po růžích nízkého vzrůstu. Polyantky jsou mnohakvěté růže, jejihž květy jsou drobné, jednoduché a na stonku jich bývá až několik desítek.

 

polyantka-bila.jpg

 

Půdopokryvné růže
Tvoří keře s výhony, které se rozpínají široce do okolí. Většinou bohatě kvetou, a i přes svou drobnost a jednoduchost, vytvářejí květy doslova barevný kvetoucí koberec. Skvěle se proto hodí veřejné zeleně, ale i do soukromých zahrad. Navíc, větve půdopokryvných růží, mohou sloužit jako úkryt pro ptáky, v zimě i v létě. 

pudopokryvne-ruze.jpg

 

Anglické růže
Jak už sám název napovídá, tyto sadové růže pocházející z Anglie. V současné době se tyto růže těší velké oblibě, zejména kvůli své jemné vůni.  Květy anglických růží mají typický tvar listu a nabízí nám široké spektrum barev - od sněhověbílé, přes nežně růžovou, tmavě růžovou, až po zlatavě krémové, žlutou či šarlatovou. Anglické růže ale nejsou atraktivní jen ve fázi květu. I poupata těchto růží jsou velmi kouzelná. Období květu je od června do října. Další skvělou výhodou anglických růží je jejich keřovitý vzrůst. Některé vytvářejí nízké a rozložité keře, jiné jsou štíhlé a vzpřímené.  Díky těmto vlastnostem poskytují anglické růže široké spektrum uplatnění. Mohou se například výborně vyjímat jako pozadí pro nižší trvalky nebo jimi lze lemovat cesty a cestičky vašich zahrad. 

anglicka-ruze-ruzova.jpg

anglicka-ruze-tmave-ruzova.jpg

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář
 

 

Fotoalbum


Poslední fotografie


Doporučujeme

Orchideje Moruše Lilie Macešky Letničky do truhlíků

Hnojiva pro růže


Statistiky

Online: 1
Celkem: 110229
Měsíc: 1244
Den: 50